Mantar tohumu nasıl elde edilir ve nerede yetiştirilir? MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ

By on 06 Mayıs 2011 in Kültür Mantarları with 15 Comments

Mantar tohumu nasıl elde edilir ve nerde yetiştirilir?
MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ

1. Misel Üretimi:

Morfolojik bakımından Mantarlar diğer bitkilerden farklıdır. Üreme sistemleri de diğer bitkilere göre oldukça değişiktir. Tohumsuz bitkiler gibi sporlarıyla çoğalırlar Mantar sporları , türlerine göre askocarp veya basidiocarp denilen şapkalardaki ascusların içinde veya basidiumlar üzerinde oluşurlar. Doğal koşullarda bu sporlar uygun ortamlarda çimlenerek mantarın üremesini ve çoğalmasını sağlarlar, ancak Mantar yetiştiriciliğinde bu sporlar tohum gibi kullanılmazlar sporların besi ortamları üzerinde çimlendirilmesi veya doku kültürü ile elde edilen miseller tohumluk olarak kullanılır.

2. Kompost :

Bünyesinde Klorofil ihtiva etmediği için mantarlar kendi besinlerini yapamazlar. Besin maddelerini ortam içerisinde hazır olarak bulması gerekir. Bu nedenle mantarlar, bitkisel ve hayvansal atıkların organik ve inorganik parçalanma ürünlerinden yararlanırlar.

Mantarlar protein sentezi için gerekli olan amino asitleri kompost ortamından almak durumunda olduğu için bu amino asitlerin ortamda hazır olması gerekmektedir. Ayrıca mantarların protoplazma ve hücre zarı yapısı için pentoz, lignin ve pektin gibi karbon kaynaklarına da ihtiyaç vardır .

Organik ve inorganik materyallerin, mantarın kullanabileceği forma dönüşebilmesi , kompostlaşabilmesi için fermantasyon geçirmesi şarttır . fermantasyon yoğun bir mikro organizma aktivitesini ifade eder.

Kompost fermantasyonunun az veya fazla olması mantar verim ve kalitesini doğrudan etkilediği gibi bazen tam başarısızlık nedeni de olabilir.

Kültür mantarı yetiştiriciliği Başlangıçta at gübresinin kompostlaştırılması ile başlamıştır. Ancak at gübresinin her yerde ve yeteri miktarda bulunamaması yüzünden çeşitli çalışmalarla sentetik olarak kompost ve çeşitli organik atıkların at gübresi evsafına getirilmeye çalışılmaktadır.

Mantarın bileşimi kabaca %90 su ,%9 organik madde, %1 inorganik madde (kül) olarak özetlenebilir bu bileşimde C,H,O,N,P,K,S ve iz element olarak da Fe, Zn, Mn, Cu, Ca bulunmaktadır. Buna paralel olarak komposttun yapısına bakacak olursak , % 70 su, %20 organik madde, %10 kül olduğunu görürüz. Mantarın gelişmesi süresince, kompost bünyesindeki organik maddeler yavaş yavaş azalmakta, mantarın gelişmesi için gerekli besin ve enerjiyi tüketmektedir.

Bu sebeple kompost ömrü en iyi değerler baz alınacak olursa 3 flaş olarak söylenebilir.

Kompost yazılarımızı ve kompost üretimlerini diger bölümlerimizde daha detaylı bulabilirsiniz..

Misel nasıl üretilir makalesine gitmek için tıklayınız..

Tags: , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Mantar, Misel, Kompost ve kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında web sitesi. Mantarcıların Buluşma Platformu .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

There Are 15 Brilliant Comments

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. abidin diyor ki:

  trüf mantarı tohumunu nasıl ve nereden temin edebilirim

 2. melike durmuş diyor ki:

  kompost satın almak istiyorum

 3. tuğrul diyor ki:

  kayın. istiridye mantarı üretimi yapmak istiyorum.ama üretime başlamadan önce deneme amaçlı olarak kayın mantarının tohumunu edinebilirmiyim.

 4. muhammet diyor ki:

  mantar tohumu satın almak istiyorum iletişim kurabilirsek sevinirim

 5. kahraman diyor ki:

  MANTAR TOHUMU ŞATIŞI TOPTAN 10 KG PAKETLERDE KG FİYATI 5TL PAREKENDE FİYATI 8TL DİR KARGO ÜCRETİ ALICIYA AİTTİR TESLİMAT 3 İŞ GÜNÜDÜR 05397327910

Post a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ 5 = 12

Top