Mantar Alım Satım

Mantar nasıl ve nereye pazarlanır ?
Mantar pazarlamak aslında zor bir iş değildir. Bir çok ürünün aksine sektörde rakip kavramı pek yoktur. İhtiyacın hızla artması ve mantar tüketiminin geçmiş yıllara göre sürekli yükselen bir trend içinde olması hemen her gün bir çok girişimciyi bu alana sürüklemektedir. Az maliyetle para kazanmaya başlanılabilmesi de bu işi cazip hale getirmektedir.
Pizza üretiminden yemek ve catering ( yemek üretici ) şirketlerine, restaurantlar’dan semt pazarlarına, gross marketlerden mahalle manavlarına, konserveci ve salamuracılardan sebze hallerine kadar daha sayamadığımız bir çok gıda sektörüne satışı vardır. Sürekli tüketimin artmasından dolayı kimse mantar satıcısını geri çevirmez. Mantar üretiminde ve pazarlamasında zamanın büyük önemli vardır. Bugün 1 ton günlük mantar alan bir şirket 1 hafta sonra alımı 2 katına çıkarabilir. Bu sektörde pazarlamacı ve aracı şirketlerin giderek artması üretimcinin yüzünü güldürmektedir.
Mantar üretimine başlanması ile sektöre girilmiş olur. Bir kaç foruma telefon ve iletişim bilgileri eklenerek sektörden bir çok telefonlar alınmaya başlanır. Dağıtım ve pazarlama şirketlerinin en büyük sıkıntısı zamana karşı yarışıldığından daha çok mantar üretimcisini bünyelerine katabilmesidir. Böylelikle her gün ve her zaman istediği kadar mantar alımı yapmak isterler. Üretimciden tedarik ettiği mantarın sürekli artması kendi pazar paylarının da artması anlamına gelmektedir.
Mantar üretiminde kazançlar ?
İstiridye mantarı diğer mantar çeşitlerine göre daha az sermeye isteyen ve daha çok kazandıran bir üretim koludur. Kilosu 2 lira olan kültür mantarına göre istiridye mantarının kg satış fiyatları değişkendir. Üretici mantarını kendisi pazarladığında satış fiyatları minumum 5 tl ile 15 tl arasında değişmektedir.
İstiridye mantarı ve kültür mantarı arasındaki farklar nelerdir ?
İstiridye mantarı üretimine hızlı bir şekilde başlayacak veya yeni başlayacak girişimciler için en mükemmel tercihtir. Kültür mantarının 20 – 30 arasında hastalığı bulunurken istiridye mantarında hiçbir hastalık riski yoktur. Kültür mantarı düzenli sulama isterken istiridye mantarı sulama istemez. Kültür mantarı toprakla yapılır. İstiridye mantarı üretiminde toprak kullanılmaz.
İstiridye mantarı;  üretime  başlamak için hazır kompost temin edilmesi ve odalara yerleştirilmesinden itibaren 20 – 25 kuluçka evresi geçirir. Bu tarihten itibaren ilk ürün kendini gösterir. 30 gün itibarı ile hasat’a başlanır ve bu süre 50 – 60 devam edebilir. Kompostta verim % 25 – 35 arasındadır. Ortalama 20 ton kompost’ tan 5 – 6 ton mantar üretilebilir.
Kar marjları,  maliyetine göre diğer birçok mantar çeşitinden fazladır, pazarlaması çok daha kolaydır ve beyaz kültür mantarına göre istiridye mantarı üretimci sayısı şuan itibarı ile azdır. Sektörde rekabet söz konusu değildir.

Ambalaj ve pazarlama hakkında diger yazılarımız için tıklayınız

 

Top