Kanlıca Mantarının Faydaları

By on 06 Mayıs 2011 in Mantar Ticareti with 1 Comment

Kanlıca mantarının faydaları
Mantar agaricaeae famiiyasmdandır. Küresel dünyada yaygınlıkla kullanılan adı “Champignon de Paris”dir ki “Paris mantarı” anlamına gelir. Oysa bu mantar Paris’ten değil, Fransa’nın daha küçük bir şehri olan Saumur kentinden yayılmıştır.
Krem rengi şapkalı ve beyaz şapkalı olmak üzere iki türü vardır ve birincisi ikincisinden daha lezzetlidir. Mantarları ateşte birkaç dakika tutmalı ve suyunu salmaya başladığı zaman çekmelidir. Çünkü suyunun besleyici değeri yüksektir.
Kırlarda kendiliğinden biten türünün 2-10 cm çapındaki şapkası kirli beyaz ve dış bükeydir. Şapkanın altı önceleri pembemsiyken yaşlandıkça esmerleşir. Kısa bir ayağı vardır ve ayağında da bir halka bulunur. Kalın eti pembeye çalan beyazdır.
Martla-haziran aylarında çayır ve çimenler arasında bulunur. Dünyada en çok ABD, Çin, Hollanda ve Fransa’da yetiştirilir.
Bileşiminde fosfor, kalsiyum, demir, B1, C vitaminleri, protein, karbonhidrat ve çok az miktarda yağ bulunur. Kansızlığa, zihinsel yorgunluğa iyi gelir. Çok düşük kalorili olduğu için kilo sorunu olanlar özellikle mantar yemelidir. Bütün diyet reçetelerinde yer alır. Ancak kırlardan rastgele toplanan mantarlar yenmemelidir.
Sonu ölümle sonuçlanan zehirlenmelere yol açabilir. Dünya yüzeyinde bulunan mantarların ancak beşte birinden azı yenmektedir. 2600 çeşit mantarın 500 kadarı mutfakta işe yaramaktadır. Burada tanıtımını yaptığımız Agahcus türü mantarla aynı soydan gelen ve kırlarımızda bulunan mantarlara Anadolu’muzda şu adlar verilmiştir: Evlek mantarı, Ak mantar, Duvaklıca, Guguvak, Kirkin, Çayir mantarı, Duvaklı mantar.
Keçi mantarı, Koyun mantarı, Koyun göbeği, Köy mantarı, Tarla mantarı, Yazı mantarı.. Kitabımızda kırsal kesimde yetişen ve lezzetle yenebilen iki adet mantar türü daha tanıtılmaktadır: “Kuzugöbeği” [Morcheila conica) ile “Çıntar” ya da “Kanlıca mantarı” da denen “Çam mantarı” {Lactarius deliciosus).
Kanlıca Mantarı faydaları ve yararları ve özellikleri
Mantar bütünüyle gevrek yapıdadır. Kolaylıkla kırılarak küçük parçalara ayrılabilir.

Gövde kesildiği, kırıldığı yada berelendiğinde havuç suyuna benzer, koyu portakal rengi bir sıvı çıkar.

Şapkanın üzeri açık yada koyu portakal renginde dar, merkezi halkalarla kaplıdır.

Gövde üzerinde değişik şekil ve büyüklükte yeşil lekeler bulunur.

Şapkanın altında bulunan lameller gövde ile aynı, portakal rengindedir.

Sap (ayak) portakal renginde ve düzdür.

Sapın kesiti gözenekli yada ortası deliktir.

Mantarın eti beyazdır. Ancak kesildiği yada zedelendiğ zaman, çıkan sıvı tarafından az yada çok portakal rengine boyanır. Bir süre sonra bu renk önce şarap kırmızısına daha sonra da yeşile dönüşür.

Şapkanın kenarları önceleri aşağı doğru kıvrıktır. Zamanla düzelerek şapka hunimsi bir görünüm kazanır.
Kokusu:
Kendine özgü hoş bir kokusu vardır.
Tadı:
Geçkin mantarların tadı biraz sert olabilir. Bunu gidermek için mantar parçalara ayrılıp kapalı bir kapta bir kaç dakika ilave su içinde kaynatılıp suyu dökülür.
Yetiştiği yerler ve özellikleri:
Genel olarak iki türü bulunur. Bir tür köknar ağacı ile diğer türü çam ağacı ile sembiyoz yaşadığından genel olarak bu tür nemli ormanlarda yetişir. Çam iğnelerinin altında gruplar halinde ya da tek tek görülürler
Toplama ve temizleme:
Özellikle sulak yerlerde yetişenler kolaylıkla sinek larvalarının istilasına uğrarlar. Toplanan mantarlar ortasından boylu boyunca kesip bu durum kontrol edilmelidir. Eğer var ise larvalı kısımlar kesilip atılır. Hem bu nedenle hem de sertleşmiş olabileceği için çapları 7-8 cm den büyükleri toplamamak daha iyi olur.
Kanlıca mantarlarının temizlenmesi oldukça kolaydır. Mantar gövdesi döndürerek koparıldıktan sonra sadece küçük topraklı ayak ucunu kesip atmak yeterlidir. Şapkanın üzeri yapışkan olmadığından ayrıca temizlemeğe gerek olmaz.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Mantar, Misel, Kompost ve kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında web sitesi. Mantarcıların Buluşma Platformu .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

There is 1 Brilliant Comment

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. muammer diler diyor ki:

    istiridye mantarı yetiştiriyorum alıcılara duyurulur

Post a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ 8 = 12

Top