Mantar üretmek isteyenlere başlangıç noktası

By on 29 Nisan 2011 in Mantar Ticareti with 61 Comments

MANTAR ÜRETMEK İSTEYENLER İÇİN BAŞLANGIÇ NOKTASI
Sektörde üretimci sayısının az olması nedeni ile bir çok girişimcinin mantar üreticiliğine başlamak istemesindeki büyük artışları son günlerde izlemekteyiz.
Bize de bir çok mail atan girişimciler bazı konuları tam anlamıyla aydınlatmamızı istediler.
Sitemizde mantar üreticiliği konusunda çok geniş bilgilere yer vermekteyiz.
Mantar üretmek isteyenlerin nasıl ve nerden başlayacağından son işlemler olan satış ve pazarlanmasına kadar bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Bu işte biraz olsun bilgi sahibi edinmiş olan girişimcilerimize kısaca önerilerimiz şunlardır;
TİCARİ OLARAK MANTAR ÜRETMEK İSTEYENLERİN YAPMASI – YAPMAMASI GEREKENLER;
1 – Öncelikle mantar üretilecek yerin seçimini yapmalısınız. Seçeceğiniz yer için tavsiyemiz; bu işe ilk başlayacaksanız için 50 m2 lik 2 oda şeklinde başlayınız. Bir oda da hasada başladığınızda diğer odaya kompostlarınızı yerleştirin. Böylelikle bir odanın hasatı bittiğinde diger odanın hasatına başlarsınız.
Müşterilerinize sürekli ürün vermek pazar payınızı ve üretim kapasitenizi ileri dönemde hep arttıracaktır.

kayin-mantari2 – Kompost tedarik ettiğiniz şirket mutlaka size devamlı kompost vermeli. Bu yüzden üretimciyi iyi seçmelisiniz. Ayrıca sürekli irtibat halinde olacağınız bir şirket olmalıdır. Şirketin kurumsal olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Web adresi olmayan veya gelişi güzel hazırlanmış bir web sitesinden sadece cep telefonunu veya mail adresini vermiş bir şirkete hiçbir zaman kimse güvenmez.
3 – Odanızdaki ranzaların mutlaka metalden yapılmış olması gerekmektedir. Tahta ranzalar aşırı nem nedeni ile küflenir. Küf kompostun düşmanıdır.
4 – Havalandırma iklimlendirme mutlaka yapılmalıdır. Mantar doğası gereği belirli zamanlarda yüksek belirli zamanlarda düşük ısıya ihtiyaç duyan bir bitkidir. Odalarınızın havalandırması çok iyi olmalı istediğiniz zaman hava değişimini kısa sürede yapabilmelisiniz. Çoğu üretici kışın daha yogun mantar üretir. Nedeni mantar flash döneminden sonra düşük ısı istemektedir. Odalarınızda iklimlendirme sistemiyle alakalı bu işi yapan şirketler ile görüşebilir veya bir mantarhanenin komple projelendirmesini yapan şirketler ile bu işe çözüm bulabilirsiniz.

mantarhane sulama5 – Nemlendirme cihazlarınız termometreleriniz ayrıca yine kompostlara saplama yapacağınız termometreler, mantar üretiminde olmazsa olmazlardır. Ayrıca bu cihazlar pahalı cihazlar değildir.

6 – Unutmayınız ki mantar üretiminde hava sirkulasyonu çok önemlidir. Mutlaka temiz hava girişiniz ve kirli hava çıkışınız olmalı.
7 – İstiridye mantar üretimi sulama ve ilaçlama gerektirmezken beyaz kültür mantarı hem sulama hem ilaçlama hem de daha çok ilgi ve emek ister.Ayrıca üretmeyi düşündüğünüz kültür mantarı çeşidinin toptan fiyatları ve parakende fiyatları hakkındada mutlaka bilgi sahibi olun.

 

 

kultur_mantari8 – 100 m2 lik bir oda yapacağınız ranza ve raflara göre 20 ton kompost alabilir.
9 – Mantar üretiminde komposttan elde edilecek ürün % 25 ile % 40 arasındadır. Mantar üretiminde komposttan maksimum verim alabilmeniz için iklimlendirme ve havalandırma sisteminizin mutlaka iyi olması gerekmektedir. Split klimalarda minumum sıcaklık değeri 18 dir. Sanayi tipi klimalarda bu rakam 15 dereceye kadar düşmektedir. Isıyı ne kadar düşürürseniz komposttan o kadar fazla verim alırsınız. Ayrıca ürününüzün kaliteside artar.
10 – Bazı mantar üretmek isteyen girişimcilerin en sık sorduğu sorulardan biride bodrum katlarda kurulacak mantar odalarındaki nem binaya zarar verip vermediği konusudur. Günümüzde bile özellikle istanbul da bir çok hamam işletmesi bina altlarında hala. Nem binaya çok aşırı zarar veren bir olay değildir. Ayrıca antalya ilimizin nem durumu dikkate alındığında hiçbir binada herhangi bir büyük zarara rastlandığı görülmemektedir.Kaldi ki siz bu işi dairenizde değil kullanılmayan bodrum katınızda yapacaksınız. Küf olmaması için duvarları kireçlemeniz önerilir.

 

mantarhane sulama11 – Bu iş çadırda olur mu ? sorusu da bize bir hayli sorulmakta. Evet, yalıtımı iyi yapılmış sera şeklinde, elektrik,su bağlantısı yapılmış, havalandırma ve iklimlendirme çalışmaları yapılmış çadırlarda üretim rahatlıkla yapılabilir.
12 – Bu işe başlamak için 5 bin tl ile 30 bin tl civarında yatırım yapmanız söz konusudur. Ortalama 50 şer m2 lik 2 odanın mantarhaneye çevrilme işlemi yaklaşık 15 bin tl tutacağı öngörülmektedir.
13 – Toptan satışlar konusunda fikir sahibi olmanız açısından; beyaz kültür mantarı toptan fiyatları 2 tl ile 2,75 tl arasında değişmekte manav – market ve pazarda son tüketiciye satış fiyatları ise 4 tl ile 5 tl arasındadır. İstiridye mantarı ( kayın veya yaprak mantar olarak’ta bilinir ) toptan fiyatları 5 – 6 tl ile 8 tl arasında olup son tüketiciye 11 tl ile 15 tl civarında satılmaktadır. İstiridye mantarı üreticisi az olduğundan bu mantar çeşidini daha çok tavsiye ederiz.

 

toptan mantar14 – Mantarın pazarlaması diğer sebze ve meyvenin pazarlamasının aksine daha kolaydır. Sektörde üretimci sayısının az olması, sürekli ürün üretilememesi gibi sorunlardan kaynaklanan sebeplerle mantar üreticileri mantarını kolaylıkla pazarlayabilir. Sektörde genel alıms atım – dağıtım yapan şirketler olduğu gibi, mantar üreticisi kendi bölgesindeki market ve manavlara ve pazarlara ürününü satsa bile yeterlidir kanaatindeyiz. Mantar kullanan hazır gıda şirketleri ( knorr, vs.), catering ( yemek üretici ve dağıtıcı şirketler ) şirketleri, pizzacılar, gross marketler başta olmak üzere manavlardan semt pazarlarına kadar fazlasıyla pazarı olan mantar, üretiminin az olması nedeni ile tüketim talebine cevap verilemeyen bir bitkidir.

mantar kasası15 – Kültür mantarlarından istiridye mantarı ile beyaz kültür mantarı arasındaki farklar ise;
İstiridye mantarı üretimine hızlı bir şekilde başlayacak veya yeni başlayacak girişimciler için en mükemmel tercihtir. Kültür mantarının 20 – 30 arasında hastalığı bulunurken istiridye mantarında hiçbir hastalık riski yoktur. Kültür mantarı düzenli sulama isterken istiridye mantarı sulama istemez. Kültür mantarı toprakla yapılır. İstiridye mantarı üretiminde toprak kullanılmaz.
İstiridye mantarı; üretime başlamak için hazır kompost temin edilmesi ve odalara yerleştirilmesinden itibaren 20 – 25 kuluçka evresi geçirir. Bu tarihten itibaren ilk ürün kendini gösterir. 30 gün itibarı ile hasat’a başlanır ve bu süre 50 – 60 devam edebilir. Kompostta verim % 25 – 35 arasındadır. Ortalama 20 ton kompost’ tan 5 – 6 ton mantar üretilebilir.
İstiridye mantarı kar marjları, maliyetine göre diğer birçok mantar çeşitinden fazladır, pazarlaması çok daha kolaydır ve beyaz kültür mantarına göre istiridye mantarı üretimci sayısı şuan itibarı ile azdır. Sektörde rekabet söz konusu değildir.

mantarhane sulamaMantar üretimleriyle ilgili merak ettiğiniz tüm bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Ayrıca kompost ve misel konularımızada bakmayı unutmayınız…

Üreteceğiniz mantarların pazarlanması hakkında olan yazılarımızda ilginizi çekebilir; tıklayın-mantar pazarlama

Avrupaya mantar ihracatları ilginizi çekebilir bir diğer konu; tıklayın avrupaya mantar ihraca nasıl yapılır..

Tags: , , , , ,

About the Author

About the Author: Mantar, Misel, Kompost ve kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında web sitesi. Mantarcıların Buluşma Platformu .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

There Are 61 Brilliant Comments

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. talha erdem diyor ki:

  üretmiş olduğumuz istiridye mantarlarını toptan alan firmalar hangileridir. ve hasatı yapılan mantarların paketlemesi nasıl olması gerekir…

 2. sıtkı bulut diyor ki:

  kültür mantarı üretmek istiyorum giresun da yım küçüp çap ta denemek istiyorum yardımcı olurmusunuz. yaklaşık iki senedir araştırıyorum kompost almak için ama olmadı teşekkürler.

 3. mehmet erkan diyor ki:

  merhaba.emekli öğretmenim.mantar yetiştiriciliği,ve maliyeti ve bayiliği ile ilgili geniş ve kapsamlı bilgi almak istiyorum.adana ve mersin üretim yapmayı düşündüğüm yerlerdir.gezip inceleyeceğim enyakın bayi veya üretim yerinizi önerebilir misiniz?teşekkür ederim.

  • Süleyman Uğuz diyor ki:

   Merhaba Mehmet bey. Ben de Emekliyim ve şimdilik ankarada yaşıyorum. Memleketim olan Mersin-Erdemli deki bahçemde istiridye mantarı üretmeyi düşünüyorum. Maliyet ve teorik bilgileri yeterince öğrendim. Bir üretim yeri görüp pratiği de öğrendiğimde yatırım yapacağım. Birlikte başlayabiliriz. uguz.suleyman@gmail.com 532.688 91 84

 4. hakan diyor ki:

  iyi çalışmalar ben aydından yazıyorum. 40+40 iki odada imalat yapmak istiyorum oda yalıtım iklimlendirme ve diğer maliyetler hakkında bilgi alabilir miyim?

 5. Sinan zengin diyor ki:

  Merhaba ben 100 m2 lik bir alanda kayın mantarı üretmek istiyorum .kurulacak ekipmanların tam maliyetini ve nekadar kar kalabileceyini kurulacak olan işletmenin parasının geriye ödeme koşullarının yani tam maliyet olarak bana bilgi verebilirmisiniz teşekkür ederim.

Post a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 + = 11

Top