Mantar, Kompost, Misel, Mantar alım satım ve Yabani Mantarlar

Mantar üretmek isteyenlere başlangıç noktası

By on 29 Nisan 2011 in Mantar Ticareti with 60 Comments

MANTAR ÜRETMEK İSTEYENLER İÇİN BAŞLANGIÇ NOKTASI
Sektörde üretimci sayısının az olması nedeni ile bir çok girişimcinin mantar üreticiliğine başlamak istemesindeki büyük artışları son günlerde izlemekteyiz.
Bize de bir çok mail atan girişimciler bazı konuları tam anlamıyla aydınlatmamızı istediler.
Sitemizde mantar üreticiliği konusunda çok geniş bilgilere yer vermekteyiz.
Mantar üretmek isteyenlerin nasıl ve nerden başlayacağından son işlemler olan satış ve pazarlanmasına kadar bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Bu işte biraz olsun bilgi sahibi edinmiş olan girişimcilerimize kısaca önerilerimiz şunlardır;
TİCARİ OLARAK MANTAR ÜRETMEK İSTEYENLERİN YAPMASI – YAPMAMASI GEREKENLER;
1 – Öncelikle mantar üretilecek yerin seçimini yapmalısınız. Seçeceğiniz yer için tavsiyemiz; bu işe ilk başlayacaksanız için 50 m2 lik 2 oda şeklinde başlayınız. Bir oda da hasada başladığınızda diğer odaya kompostlarınızı yerleştirin. Böylelikle bir odanın hasatı bittiğinde diger odanın hasatına başlarsınız.
Müşterilerinize sürekli ürün vermek pazar payınızı ve üretim kapasitenizi ileri dönemde hep arttıracaktır.

kayin-mantari2 – Kompost tedarik ettiğiniz şirket mutlaka size devamlı kompost vermeli. Bu yüzden üretimciyi iyi seçmelisiniz. Ayrıca sürekli irtibat halinde olacağınız bir şirket olmalıdır. Şirketin kurumsal olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Web adresi olmayan veya gelişi güzel hazırlanmış bir web sitesinden sadece cep telefonunu veya mail adresini vermiş bir şirkete hiçbir zaman kimse güvenmez.
3 – Odanızdaki ranzaların mutlaka metalden yapılmış olması gerekmektedir. Tahta ranzalar aşırı nem nedeni ile küflenir. Küf kompostun düşmanıdır.
4 – Havalandırma iklimlendirme mutlaka yapılmalıdır. Mantar doğası gereği belirli zamanlarda yüksek belirli zamanlarda düşük ısıya ihtiyaç duyan bir bitkidir. Odalarınızın havalandırması çok iyi olmalı istediğiniz zaman hava değişimini kısa sürede yapabilmelisiniz. Çoğu üretici kışın daha yogun mantar üretir. Nedeni mantar flash döneminden sonra düşük ısı istemektedir. Odalarınızda iklimlendirme sistemiyle alakalı bu işi yapan şirketler ile görüşebilir veya bir mantarhanenin komple projelendirmesini yapan şirketler ile bu işe çözüm bulabilirsiniz.

mantarhane sulama5 – Nemlendirme cihazlarınız termometreleriniz ayrıca yine kompostlara saplama yapacağınız termometreler, mantar üretiminde olmazsa olmazlardır. Ayrıca bu cihazlar pahalı cihazlar değildir.

6 – Unutmayınız ki mantar üretiminde hava sirkulasyonu çok önemlidir. Mutlaka temiz hava girişiniz ve kirli hava çıkışınız olmalı.
7 – İstiridye mantar üretimi sulama ve ilaçlama gerektirmezken beyaz kültür mantarı hem sulama hem ilaçlama hem de daha çok ilgi ve emek ister.Ayrıca üretmeyi düşündüğünüz kültür mantarı çeşidinin toptan fiyatları ve parakende fiyatları hakkındada mutlaka bilgi sahibi olun.

 

 

kultur_mantari8 – 100 m2 lik bir oda yapacağınız ranza ve raflara göre 20 ton kompost alabilir.
9 – Mantar üretiminde komposttan elde edilecek ürün % 25 ile % 40 arasındadır. Mantar üretiminde komposttan maksimum verim alabilmeniz için iklimlendirme ve havalandırma sisteminizin mutlaka iyi olması gerekmektedir. Split klimalarda minumum sıcaklık değeri 18 dir. Sanayi tipi klimalarda bu rakam 15 dereceye kadar düşmektedir. Isıyı ne kadar düşürürseniz komposttan o kadar fazla verim alırsınız. Ayrıca ürününüzün kaliteside artar.
10 – Bazı mantar üretmek isteyen girişimcilerin en sık sorduğu sorulardan biride bodrum katlarda kurulacak mantar odalarındaki nem binaya zarar verip vermediği konusudur. Günümüzde bile özellikle istanbul da bir çok hamam işletmesi bina altlarında hala. Nem binaya çok aşırı zarar veren bir olay değildir. Ayrıca antalya ilimizin nem durumu dikkate alındığında hiçbir binada herhangi bir büyük zarara rastlandığı görülmemektedir.Kaldi ki siz bu işi dairenizde değil kullanılmayan bodrum katınızda yapacaksınız. Küf olmaması için duvarları kireçlemeniz önerilir.

 

mantarhane sulama11 – Bu iş çadırda olur mu ? sorusu da bize bir hayli sorulmakta. Evet, yalıtımı iyi yapılmış sera şeklinde, elektrik,su bağlantısı yapılmış, havalandırma ve iklimlendirme çalışmaları yapılmış çadırlarda üretim rahatlıkla yapılabilir.
12 – Bu işe başlamak için 5 bin tl ile 30 bin tl civarında yatırım yapmanız söz konusudur. Ortalama 50 şer m2 lik 2 odanın mantarhaneye çevrilme işlemi yaklaşık 15 bin tl tutacağı öngörülmektedir.
13 – Toptan satışlar konusunda fikir sahibi olmanız açısından; beyaz kültür mantarı toptan fiyatları 2 tl ile 2,75 tl arasında değişmekte manav – market ve pazarda son tüketiciye satış fiyatları ise 4 tl ile 5 tl arasındadır. İstiridye mantarı ( kayın veya yaprak mantar olarak’ta bilinir ) toptan fiyatları 5 – 6 tl ile 8 tl arasında olup son tüketiciye 11 tl ile 15 tl civarında satılmaktadır. İstiridye mantarı üreticisi az olduğundan bu mantar çeşidini daha çok tavsiye ederiz.

 

toptan mantar14 – Mantarın pazarlaması diğer sebze ve meyvenin pazarlamasının aksine daha kolaydır. Sektörde üretimci sayısının az olması, sürekli ürün üretilememesi gibi sorunlardan kaynaklanan sebeplerle mantar üreticileri mantarını kolaylıkla pazarlayabilir. Sektörde genel alıms atım – dağıtım yapan şirketler olduğu gibi, mantar üreticisi kendi bölgesindeki market ve manavlara ve pazarlara ürününü satsa bile yeterlidir kanaatindeyiz. Mantar kullanan hazır gıda şirketleri ( knorr, vs.), catering ( yemek üretici ve dağıtıcı şirketler ) şirketleri, pizzacılar, gross marketler başta olmak üzere manavlardan semt pazarlarına kadar fazlasıyla pazarı olan mantar, üretiminin az olması nedeni ile tüketim talebine cevap verilemeyen bir bitkidir.

mantar kasası15 – Kültür mantarlarından istiridye mantarı ile beyaz kültür mantarı arasındaki farklar ise;
İstiridye mantarı üretimine hızlı bir şekilde başlayacak veya yeni başlayacak girişimciler için en mükemmel tercihtir. Kültür mantarının 20 – 30 arasında hastalığı bulunurken istiridye mantarında hiçbir hastalık riski yoktur. Kültür mantarı düzenli sulama isterken istiridye mantarı sulama istemez. Kültür mantarı toprakla yapılır. İstiridye mantarı üretiminde toprak kullanılmaz.
İstiridye mantarı; üretime başlamak için hazır kompost temin edilmesi ve odalara yerleştirilmesinden itibaren 20 – 25 kuluçka evresi geçirir. Bu tarihten itibaren ilk ürün kendini gösterir. 30 gün itibarı ile hasat’a başlanır ve bu süre 50 – 60 devam edebilir. Kompostta verim % 25 – 35 arasındadır. Ortalama 20 ton kompost’ tan 5 – 6 ton mantar üretilebilir.
İstiridye mantarı kar marjları, maliyetine göre diğer birçok mantar çeşitinden fazladır, pazarlaması çok daha kolaydır ve beyaz kültür mantarına göre istiridye mantarı üretimci sayısı şuan itibarı ile azdır. Sektörde rekabet söz konusu değildir.

mantarhane sulamaMantar üretimleriyle ilgili merak ettiğiniz tüm bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Ayrıca kompost ve misel konularımızada bakmayı unutmayınız…

Üreteceğiniz mantarların pazarlanması hakkında olan yazılarımızda ilginizi çekebilir; tıklayın-mantar pazarlama

Avrupaya mantar ihracatları ilginizi çekebilir bir diğer konu; tıklayın avrupaya mantar ihraca nasıl yapılır..

Tags: , , , , ,

About the Author

About the Author: Mantar, Misel, Kompost ve kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında web sitesi. Mantarcıların Buluşma Platformu .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

There Are 60 Brilliant Comments

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. ramazan diyor ki:

  SA BEN NİGDE CEVRESİNDE KUTÜR MANTARI YETİSTİRİCİSİYİM A SINIFI KÜLTÜR MANTARI SATISIMIZ 2 HAFTA SONRA BASLIYO ALMAK İSTEYENLERE İLETİSİM 05546437314

 2. Aykut diyor ki:

  İstiridye mantarı yalıtımlı sera ful donanımlı alan kişi sadece kompostunu koyacak mantar yrtiştirmek için gereken her ekipman mevcuk 10 ton kapasiteli askı sistemli fiyata dahil olarak hava ve nem kontrol cihazı da var fiyat 15 000 tl irtibat 050570346 99 yer kütahya

 3. MUZAFFER diyor ki:

  MERHABALAR BEN KONYADA KÜLTÜR MANTARI YETİŞTİRİCİSİYİM ŞU AN ÜRETİYORUM YANLIZ OLMAM DOLAYISIYLA BIRAKMAK İSTİYORUM BU SEBEPLE MALZEMELERİMİ SATIYORUM RANZALAR GEÇMELİ OLUP ÇOK SAĞLAMDIR(l demirinden yapılmış ve boyalı ) KLİMAM 48.000 BTU FAN pülverizatör ve HAVALANDIRMA SİSTEMİ İLE SOĞUK HAVA DEPOSU MALZEMESİ DE MEVCUTTUR ALICILARA DUYURULUR tel 0546 960 64 41

 4. mehmet coşkun şenyüz diyor ki:

  ben emekliyim ek iş olarak kültür mantarı yetiştirmek istiyorum şimdilik deneme amaçlı muaffak olursam boş bir daire var onu tutarak oğullarımla beraber dahageniş biryerde üretim yapmak istiyorum bunun için sizlerden detaylı bilgiistiyorum saygılarımla Mehmet coşkun şenyuz

  • MUSTAFA diyor ki:

   GİDDİ GİDİYOR DA DENEME MAKSATLI ÜRETİM YAPMAK İSTEYENLER İÇİN MANTAR TOHUMU SATIŞI BULUNMAKTADIR

 5. Bektaş ŞAHİN diyor ki:

  Devren Kiralık İstiridye Mantarı üretim tesisi: Ankara İskitler semtinde 400 metrekarelik bodrum katından 140 metrekarelik kullanılabilir 3 oda ve odalarda 5 er katlı sağlam taşınabilir tezgah raflar vardır. Yapılan üretimlerde %26 ile %38 üretim alınmıştır. Üretim tesisinin içerisinde suyu vardır. Su motoruyla su çekilmekte birde bunun yanında İskitler semti eski bir bağ alanı olduğu için zemini sulu ve tesisin zemininde su çıkmaktadır. Verilen rakamlara inanmayanlar arkadaşlarıma ben 4 ay kadar üretim için bire bir destek vereceğimdir.
  İletişim : Bektaş ŞAHİN
  Telefon :05056017760
  Mail :bektas.sahin@gmail.com

 6. eray diyor ki:

  Mrblr ben bursada istiridye ve marmara kültür mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Bu konuda bize bilgi verip yardımcı olacak kişilerin veya kurumların bizi aramalarını rica ederiz. 0534 609 43 33

  • selcuk diyor ki:

   slm eray bende bursada mantar uretımı yapmak istiyorum musait oldugun zaman tanışmak isterim :) numaram :05364330027

 7. arife çakmak diyor ki:

  acil kompost ve mantar tohumu toprak lazım kültür mantarı için mazeme karşılığı ürettiğim mantarı verecem beni arayın antalya merkez iletişim cep nosu 05459217667

 8. h. hüseyin diyor ki:

  İyi günler kavak kutugunde yetiştiriyorum 1ay olduceviz büyüklüğünde pamuk gibi küflendi acaba nezaman yetişir

 9. cengiz diyor ki:

  merhaba ben mantar üretmek istiyorum bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 10. ahmet dıkı diyor ki:

  selam taze topladıgım türüf mantarlarını pazarlıyorumm kargoyla istenilen yere yere yollaya bilirim maksat herkez tatsın ahmet dıkı konya 05342051325

 11. kenan düşkün diyor ki:

  domalon satışı yapılmaktadır . ılgılenenler 0537 486 27 48 bizimle iletişime gecebılırler

 12. müjdat uygunel diyor ki:

  merhaba arkadaşlar bursada mantar üretimi yapmak istiyorum.Türkiyenin neresinde olursanız olun 2. el cihazlar ve raflar arıyorum satmak isteyen varsa araya bilir telefon numaralarım 0 533 774 63 19 0 543 852 89 89 email adresim xxmuco@hotmail.com dilediğiniz zaman arayabilir yazabilirsiniz teşekkür ederim.

 13. arif coşar diyor ki:

  ben istiridye mantar tesisi kurmak istiyorum bana lazım olan parçaları arıyorum bilgisi olan bana ulaşsın 05343516877

 14. murat aksoy diyor ki:

  merhabalar istiridye mantarı üretimi ve ticaretini yapmak istiyorum bu konu hakkında hiçbir bilgim yok nasıl yetiştirilir toğumu varmıdır yokmudur varsa nerden teğmin edilir yoksa nasıl oluşur bu konu hakkın da bilgi almak istiyorum 0544 449 62 49 bilgi verir seniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 15. hamit kayalı diyor ki:

  merhaba ben istiritye mantarı yetiştirmek istiyorum. yerim var bana tohum pazarlama ve diğer konularda yardımcı olabilirmisiniz.

 16. cengiz velimahmutoğlu diyor ki:

  bölgemizde kayın kutüğü mevcuttut oran nedeniyle bu işi yapmak istiyoruz . ilk aşamada kapalı ve rutybetlı 100 m2 yerlerimiz mevcuttur 10 kisi köylu bu işe girişimci olarak katılacak bize 50 kutukle başlamak kaydıyla nekadar kutuk başına mantar tohumu gereklidir.
  cengiz velimahmutoğlu
  0542 395 48 08

 17. coşkun diyor ki:

  ADANA dan 500 kompostluk 50 adet bir yıl kulanılmış raf fanlar ve ılaçlama makınası satılıktır. 1 sefer kulanılmıştır. Raflar vidalı sistem ile kuruluyor dolaysı ile nakliyesinde de sorun yoktur IRAK a uzun yola calıştıgım için ilgilenemiyorum o yuzden satıyorum 0541 267 58 64 ten bana ulaşa bilirsiniz secretlovecoskun@hotmail.com
  ……..

 18. ragıp diyor ki:

  benim besi ağırım var bu alanı değerlendirmek istiyorum. maliyeti ne kadar olur

 19. ahmet ayus diyor ki:

  kompost ve misel fiyatları nedir. telefon no bildirirseniz.
  yeşilli mardin

 20. mustafa diyor ki:

  mrh ben kendi çapımda yetiştirmek üretmek istiyorum ve sizden yardım istiyorum kaç para ve kaç tane gönderiyorsunuz

 21. ayhan diyor ki:

  serada kültür mantarı yetiştrmek istiyorum mukunmu acaba teşekkrler

 22. Burak diyor ki:

  istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum evimin altnda 100m2 boş depom var ilk olarak 10ton kompost alarak bu işe girmek istiyorum ama yeterli bilgim yok Kocaelide yaşiyorum bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

  • adem dagcı diyor ki:

   MERHABA BENDE GEBZE DE OTURU YORUM İSTERSENİZ SİZE KOMPOST KONUSUNDA YARDIMCI OLA BİLİRİM ARAYIN KONU ŞALIM..ATLAS MANTAR CILIK…0538 785 02 73 ADEM DAĞCI GÜNİÇİNDE 12.13 ARASINDA ARARSANIZ YARDIMCI OLABİLİRİM

  • Enis Ekinci diyor ki:

   merhaba bende kocaelinde oturuyorum orman endüstri mühendisiyim yüksek lisans yaparken mantarlar üzerine çalışmalar yaptım 05414514036 bu numaradan bana ulaşabilirseniz yardımcı olabilirim.

 23. NALAN diyor ki:

  SELAMLAR

  KÜLTÜR MANTARI ÜRETİMİNE YENİ BAŞLAYANLAR VARSA
  BİLGİLERİNİ DENEYİMLERİNİ PAYLAŞIRSA SEVİNİRİM.GERÇEK MALİYET VE PİYASA SATIŞ DESTEK KONUSUNUN BİLGİLERİ ORTAYA ÇIKAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM..LÜTFEN YAZARSANIZ SEVİNİRİM….NALAN

  • sadık şavran diyor ki:

   Nalan hanım bende adanada ikamet ediyorum ve şu an adana şakirpaşa halkeğitim merkezinde beyaz şapkalı kültür mantarı yetiştiriciliği kursuna devam ediyorum. Kursumuz 04 ŞUBAT 2013 te bitecek ve yeni kursiyerler zannedersem 5 şubatta başlayacaklar, ben kursu bitirince üretime başlayacağım. size tavsiyem bu işin eğitimini almadan böyle bir işe sakın girişmeyin, önce eğitimini alın sonra yapıp yapmayacağınıza karar verirsiniz, benim kursum bitmek üzere ama daha öğrenmem gereken çok şey var mantar hakkında. telefonum 05302830963

 24. NALAN diyor ki:

  selamlar
  bende adanda hobi olarak evimin bir odasında ilk adımı atmak istiyorum bu ieş.istiridye veya kültür mantarı bizim adana şartlarında hangisi uygun olur.birde satış yerleri nereler kimler ne kadar hiç bilmiyorum ..bana bilgi veririmisiniz.önerilerinizi bekliyorum
  teşekkürler

  • Süleyman Uğuz diyor ki:

   Nalan hanım, mantar yalıtımlı seralarda yapay oluşturulmuş ortamlarda yetiştirildiği için bölge ve iklim çok önemli değildir. Ancak istiridye mantarı üretim evresinin büyük kısmında 15-20 derece sıcaklık ve yüksek nem istemektedir. Adana’da yılın büyük bir kısmında sıcaklık bu değerlere yakın olduğundan ısıtma-soğutma giderleri en az olacak bölgelerden biridir. Burada önemli olan pazar durumu ve kompostu kendiniz hazırlamayacaksanız kompost nakliye masrafıdır.
   Bence Adana şartlarına istiridye mantarı oldukça uygundur.
   Süleyman Uğuz
   532.6889184
   uguz.suleyman@gmail.com

 25. ibrahim diyor ki:

  meraba hataylıyım istiridye mantarı üretmek istiyorum ama nasıl kimlerden destek fikir alabilirrim

 26. ercan polat diyor ki:

  Mantar üretimi yapmak istiyorum . Oyardımcı okursanız çok sevinirim

 27. ercan polat diyor ki:

  Merhaba.ben de MERSin ERDEMLİ DE istiridye mantarı üretmek istiyorum.gayet ciddi düşünüyoru mm. Yardımcı olmak istiyen arkadaş varsa çok sevinirim.

  • Süleyman Uğuz diyor ki:

   Sayın Ercan Polat. Bende Tömük te bu işi yapmayı düşünüyorum. Şu anda Ankaradayım. İşi teorik olarak öğrendim. Pratiğinide öğrendiğimde Tömükte yatırım yapmayı düşünüyorum. Belki birlikte çalışabiliriz. 532.688 91 84

 28. Kadir colgecen diyor ki:

  İstırıdye mantarı yetıstırmek istiyorum.Orkoy kredisi alabilirmiyim.Pazarlaması hakkında bilgi.

 29. cahil diyor ki:

  ben türüf mantarı üretimine girmek istiyorum. bu konuda pratik yapabileceğim bir yer varmıdır.? ürünleri pazarlama konusunda endişelerim var. yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden minnetlerimi arzediyorum. saygılarla

 30. Süleyman Uğuz diyor ki:

  6 aydır istiridye mantarı üretimini araştırmaktayım. internetten öğrenebileceğimi öğrendim. Pratik yapmak istiyorum. Ankarada Dikmendeyim. Şimdilik ufak çaplı yatırım da yapabilirim. Pratik bilgi de edindikten sonra ticari boyutlu olarak Mersin-Erdemlide yatırım yapmayı düşünüyorum.532.6889184

 31. sami erdoğan diyor ki:

  yetiştiricilik yapmak istiyorum ayrıntılı bilgi için iletişim kurmak istiyorum tel 0536 209 73 06

  • Lütfullah Özdemir diyor ki:

   Merhaba Sami bey,Kültür mantarı üretmek istiyorsanız size yardımcı olmak isterim.Tlf:0539 653 14 58

 32. uğur onuray diyor ki:

  kayın mantar üretimi için misel almak istiyorum,yardımcı olabilirmisiniz.teşekkür ederim.

  • gökhan diyor ki:

   arkadaşlar merhaba istanbul eyuptekı ıstrıdye mantarı uretımhanemı devredıyorum yer 10 tonluktur ıcınde kompostum vardır fıyat cok mankuldur yenı başlayacaklar ıcın mukemmel konumdadır ben buyuk yere gecmekten yerı bozmak ıstemıyorum baskalarını ekmek yemesını ıstıyorum 05321666744

   • ismail diyor ki:

    Gökhan arkadaş verdiğin numarayı arıyorum alakasız biri açıyor telefonu bu nasıl iştir arkadaşım amacınız nedir…

 33. ömer diyor ki:

  elimde 3 adet istiritye üretim odası yapmak için ranza klima havalandırma ufo mevcut çok uygun bi fiyata vericem

  • yavuz tuzcuoğlu diyor ki:

   arkadaşım elindeki malzemelerle ilgili görüşmek isterim ben istanbul büyükçekmecedeyim malzemeleri isim ve fiyat olarak mail atarsan memnun olurum hayırlı günler

  • Uğur AYGÖRDÜ diyor ki:

   Ben elindeki malzemelerle ilgileniyorum.Eğer bana mail atarsan yada tel. numaranı verirsen görüşmek isterim..

  • Uğur AYGÖRDÜ diyor ki:

   Elinizdeki malzemelerle ilgileniyorum bana mail atarsanız veya tel. numaranızı yazarsanız görüşmek isterim..

  • metin diyor ki:

   Ömer bey elinizdeki mantar üretim malzemeleriyle ilgilenmekteyim 0535 887 16 35 bu numatadan ulaşa bilirsiniz iyi gunler

  • FATİH diyor ki:

   MERHABA ELİNİZDE EĞER MALZEMELR DURUYORSA İSTEDİĞİNİZ FİYATI VE MALZEMELERİN DURUMUYLA İLGİLİ BİLGİLERİ MAİLİME GÖNDERİRMİSİNİZ

  • muharrem diyor ki:

   merhaba klimayı ısı için kullanacam ısıtma özelliğine sahipmi.05397899053 cepten ulaşırsanız.

  • metin akkaya diyor ki:

   s.a ben yeni bir kuruluş kurmak istiyorum nasıl yardımcı olursunuz

  • baran diyor ki:

   bi telfn numarası braksaydn ilglenenler için.ayrca fyatlarını da yazda fyat içn arayan olmasn

 34. talha erdem diyor ki:

  üretmiş olduğumuz istiridye mantarlarını toptan alan firmalar hangileridir. ve hasatı yapılan mantarların paketlemesi nasıl olması gerekir…

 35. sıtkı bulut diyor ki:

  kültür mantarı üretmek istiyorum giresun da yım küçüp çap ta denemek istiyorum yardımcı olurmusunuz. yaklaşık iki senedir araştırıyorum kompost almak için ama olmadı teşekkürler.

 36. mehmet erkan diyor ki:

  merhaba.emekli öğretmenim.mantar yetiştiriciliği,ve maliyeti ve bayiliği ile ilgili geniş ve kapsamlı bilgi almak istiyorum.adana ve mersin üretim yapmayı düşündüğüm yerlerdir.gezip inceleyeceğim enyakın bayi veya üretim yerinizi önerebilir misiniz?teşekkür ederim.

  • Süleyman Uğuz diyor ki:

   Merhaba Mehmet bey. Ben de Emekliyim ve şimdilik ankarada yaşıyorum. Memleketim olan Mersin-Erdemli deki bahçemde istiridye mantarı üretmeyi düşünüyorum. Maliyet ve teorik bilgileri yeterince öğrendim. Bir üretim yeri görüp pratiği de öğrendiğimde yatırım yapacağım. Birlikte başlayabiliriz. uguz.suleyman@gmail.com 532.688 91 84

 37. hakan diyor ki:

  iyi çalışmalar ben aydından yazıyorum. 40+40 iki odada imalat yapmak istiyorum oda yalıtım iklimlendirme ve diğer maliyetler hakkında bilgi alabilir miyim?

 38. Sinan zengin diyor ki:

  Merhaba ben 100 m2 lik bir alanda kayın mantarı üretmek istiyorum .kurulacak ekipmanların tam maliyetini ve nekadar kar kalabileceyini kurulacak olan işletmenin parasının geriye ödeme koşullarının yani tam maliyet olarak bana bilgi verebilirmisiniz teşekkür ederim.

Post a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 + = 14

Top