Kültür mantarı üretimi ve yetiştiriciliği

By on 03 Mayıs 2011 in Mantar Yetiştiriciliği with 6 Comments

Kültür mantarı yetiştiricilinde şapkalı mantar(A.bisporus) en çok yetiştirilen mantar. Toprak üstünde bulunan beyaz renkli sap şapka denen kısımdır. Toprak altında ise kökleri bulunur. Şapkanın alt kısmındabirbirine az çok paralel ince yapılı lameller bulunmaktadır. Bu lamellerin arasında bulunan sporlar gözle görülmeyecek kadar küçüktür ve uygun ortamda çimlenerek miseller oluşturur. Miseller ise ortama yayılarak yoğunlaşır ve mantarı meydana getirir.

Mantar kendisi için gerekli tüm besin maddelerini hazır olarak almak zorundadır. Mantarların beslenmesi için gerekli olan ortam, çeşitli organik(sap, saman, yaprak vb. bitkisel artıklar) maddelerin ayrıştırılması ve bazı elementleri ilavesi sonucu özel yöntemlerle hazırlanır. Özel şekilde hazırlanan bu ortama mantar yetiştiriciliğinde “kompost” adı verilir.

Mantarların belirli sıcaklık, nem ve havalandırma gibi belirli istekleri vardır. Bu şartlar sağlandığı takdirde yıl boyu mantar gerçekleştirilebilir. Mantarlar farklı gelişim devrelerinde farklı iklim isteklerine sahiptir.

Misel Ön Gelişme Devresi

Mantar misellerinin komposta ekiminden missellerin kompost içerisinde geliştiği ve bu komposta misel iplikçileri tamamen kapladığı devredir. Bu devrede missellerin gelişmesi için kompost içerisindeki optimumum sıcaklık, 23-25 derece, oda nisbi nemi de %80-90 oranında olmalıdır bu sıcaklık derecesinden misel ön gelişme devresini 12-15 günde tamamlar.

Örtü Toprağı Devresi

Gelişme dönemini bitiren % 75-80 misel sarması gerçekleşmiş olan kompostun üzerine, daha önce dezenfekte edilmiş takriben 3.5-5 cm kalınlığındaki örtü toprağı (torf-turba) %70 nemli olarak kompost yüzeyine serilir.

Toprak örtümünden sonra ilk günlerde ortam sıcaklığı 20 derece civarında olmalıdır. İlk çıkışlar görüldükten sonra 15-17 dereceye düşürülmelidir. Nem ise %80-90 olmalıdır. Üst toprağın örtümünden sonra uygun şartlar sağlandığı takdirde yaklaşık 3 hafta sonra ilk çıkış başlar. Takriben 30-60 gün verimde devam eder.

Hasat:

Mantar hastalıkları genellikle örtü toprağı örtümünü izleyen 20-22’ci günlerde başlar. Mantar şapkaları 2.5-5 cm olduğunda hasadı tekniğe uygun olarak yapılmalıdır.

*mantar loş, ısı ve nem durumu ayarlanabilen, havalandırılması kolay olabilecek yerlerde yetiştirilmelidir.

*Mağaralar yılın belli mevsimlerinde boş kalan soğuk hava depoları, seralar, evin kullanılmayan bodrum veya kilerlerinde mantar yetiştiriciliği yapılabilir.

*Mantar %90’a yakın su içerir. Yağ ve karbonhidrat miktarı az, protein bakımından zengindir. B kompleks ve C vitaminleri bol miktarda bulunur. Kalorisi düşük olup, 100 gr. Mantar, 20-30 kalori vermektedir. Ayrıca yağ oranı çok az olması nedeniyle mantar iyi bir diyet yemeği olarak önerilmektedir. Yüksek miktarda K,P,Ca ve çok az miktarda da Fe içermektedir. Mantarın muhafaza ve yiyecek olarak değerlendirme alnları oldukça fazladır. Bunlardan taze olarak saklama, konserve işlemi, derin dondurma, kurutma, hazır çorba, sos, ketçap ile turşu yapımı en yaygın olanlarıdır.

*Kültür mantarı üretimi son yıllarda hızlı gelişme eğilimindedir. Bu gelişmeye bağlı olarak, kültür mantarı yetiştiriciliği genel prensiplerini açıklayan bilgilere duyulan istek de gün geçtikçe

Tags: , , , , ,

About the Author

About the Author: Mantar, Misel, Kompost ve kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında web sitesi. Mantarcıların Buluşma Platformu .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

There Are 6 Brilliant Comments

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Osman diyor ki:

  Merhaba iyi günler ben Ankara dan msj atıyorum.Mantar ürütimi yapmak istiyorum.Üretimi KÖY de yapacacız tam 1500 metre kapalı yerim var güneş görmüyor.Ama yeterli bilgiye sahip değilim.Köyde vergi ve ruhsat gereklimi acaba TEŞEKKÜRLER

 2. Halil KILINÇ diyor ki:

  MERHABA:
  BEN MARDİN ELMABAHÇE KÖYÜNDEN MANTAR İŞİ YAPMAK İSTİYORUM BENİM YER OLARAK ORTALAMA 500 METRE KARE VE SANIRIM ÇOK UYGUN GÜNEŞ GÖRMÜYOR YANİ HER TARAFI KAPALI BENİM NE YAPMAM GEREKTİĞİNİ YARDIMCI OLSANIZ SEVİNİRİM YASAL YOLLARI VE KOŞULAR BİLİYORUM onun tarifesini istiyorum selamlar

 3. HAKAN diyor ki:

  Merhabalar,
  Ben bir süredir mantar üretimi ile ilgili araştırma yapıyorum üretim için şartlarım uygun ama bu üretim için resmi kurumlardan izin almak gerekiyormu ben tokatta yaşıyorum belediye sınırları içerisinde bunun yasak olduğunu söylediler ama ne derecede doğru bilemiyorum.Beni sorduğum konularda aydınlatırsanız sevinirim.

  • admin diyor ki:

   Hakan Bey selamlar,

   Belediye sınırları içerisinde bu işi yapmak tabiki yasaldır. Mantar üretiminde öncelikle vergi levhası açılması ve belediyeden ruhsat alınması gereklidir. Direkt şehir merkezinde değilde merkez dışı yerlerde daha kolay yapılabildiginide belirtmek isteriz. Bu maddi anlamda giderler içinde daha uygun olmaktadır. Ama belediyelerden ruhsatlı bir cok mantar üreticisinin olduğunuda belirtmek isteriz.

 4. Refik diyor ki:

  Faydalı bilgiler için tskler, gayet faydalı bir site

Post a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ 7 = 9

Top