Kültür mantarı üretiminde yatırım maliyetleri

By on 26 Nisan 2011 in Mantar with 12 Comments

Kültür mantarı üretiminde yatırım maliyetleri
Beyaz kültür mantarı ve istiridye mantarı üretimleri;
Bu işe ister bodrum katında ister bir ahırda istenirse bir serada başlamak mümkün. Düşünülen minumum ticari kapasite ve potansiyele göre 20 – 25 m2 den 500 – 1000 m2 ye kadar kapalı alanlarda yapılabilir. Ortalama yatırım maliyetleri 3 – 4 bin ila 30 bin lira civarındadır. 1 tondan 100 tona kadar başlanabilir. Tavsiyemiz bu işi ilk kez yapacaklar için bir oda ile başlayıp düzenli mantar üretim bilgisini ve tecrübelerini kısa zamanda artırıp bir sonraki kompost siparişlerini ve mantar üretim kapasitesini arttırmasıdır.
Mantar girişimcisinin bu işe başlarken özellikle dikkat etmesi gereken husus havalandırma sistemidir.
Odalarda mutlaka hava sirkülasyonunu iyi sağlamak gerekir.Bunu sağlayan en iyi sistem temiz havanın içeri alınması için odanın çatı kısmında 50 x 50 cm çapında bir baca bırakılması oda duvarlarına 1 veya 2 adet içerideki havayı dışarı atacak şekilde dizayn edilmiş vantilatörlerdir. Mantar üretiminde vakum sistemi olarak adlandırılan bu sistem en başarılı sistemdir.
Mantar üretiminde dönemsel olarak temiz hava olmazsa olmazlar arasındadır. Vakum sisteminde kullanılacak sanayi tipi vantilatörler 700 tl civarındadır.
Kullanılacak olan ranzalar mutlaka metal olmalıdır. Ağaç hiçbir zaman tavsiye edilmez. ( çürüme ve küflenmelere karşın hastalıkları arttırabilir )
Ranzaların kat adedi odanın tavan yüksekliğine göre değişiklik gösterir. 3 m tavan yüksekliği olan bir oda için ortalama 4 ranza tavsiye edilir. Ranza raf aralıkları 50 – 60 cm civarında olmalı hava sirkülasyonu katlar arasında iyi sağlanmalıdır. Ayrıca mantar toplama zamanlarında toplayıcıların daha iyi çalışması içinde bu aralık mesafesi idealdir.
100 m2 ticari amaçla hazırlanan bir odanın toplam maliyeti 10 – 15 bin tl arasındadır.
Beyaz kültür mantarında harcanan parayı amorti edilmesi 3.cü veya 4.cü hasatı bulurken istiridye mantarında 2.ci toplamada amorti edilebilir.
Üretilecek mantar çeşidine göre kompost maliyetleri de çeşitlilik göstermektedir.
Beyaz kültür mantarı kompostu 35 – 40 kuruş civarında ve buna ilaveten örtü toprağı maliyetleri vardır. Beyaz kültür mantarının kompot toplam maliyeti yaklaşık 50 kuruşa gelir.
İstiridye mantarı kompostu ise beyaz kültür mantarına göre daha pahalıdır. Toprak kullanılmayan kompost maliyetleri 60 – 70 kuruş civarında toptan fiyatları vardır. Ayrıca bir örtü topragı istemez. Poşetler içinde hazır satılmaktadır. Ama kazanç olarak bakıldığında beyaz kültür mantarına göre yaklaşık 3 katı kazandırır. Yatırım maliyetleri beyaz kültür mantarı ile ortalama olarak aynı olan istiridye mantarı bugun ülkemizin birçok yerinde yetiştirilmeye başlanmış ve ileride beyaz kültür mantarını üretimde geçeceği tahmin edilmektedir. Sulama gerektirmeyen ve hiçbir hastalıgı da bulunmayan ayrıca sektörde tüketim talebinin karşılanamadığı istiridye mantarı üretimcisinin yüzünü her zaman güldürmeye devam etmektedir.

Ayrıca mantar satış ve pazarlama konularındaki diğer yazılarımızıda okumanızı tavsiye ediyoruz.

http://www.mantaruretimi.com/kayin-mantar-yaprak-mantar/istiridye-mantari-pazarlama.html

Tags: , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Mantar, Misel, Kompost ve kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında web sitesi. Mantarcıların Buluşma Platformu .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

There Are 12 Brilliant Comments

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. REMZİ GÜLBİN diyor ki:

  Değerli ustatdım.
  3 mt yükseklikte 1 m2 ve ya 1 kat ranzanin 1 m2 alana kaç torba kompost sığar. Saygılarımla
  remzi gülbin

 2. berkay kaya diyor ki:

  mantar üretimi için eski bir ahırımız var bu işi yapmak istiyorum.nereden başlamalıyım.
  şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

 3. savaş diyor ki:

  dernegimiz adına buişi araştırıyorum 200 metre kare kapalı alanımız mevcut yardım larınız için şimdiden teşekkürler.

 4. halit yankaç diyor ki:

  slm iyi çalışmalar ticari diiğil ferdi olarak yapmak istiyorum şimdiden yardımlarınıza teşekkür eder hayırlı çalışmalar dilerim

 5. ömer diyor ki:

  toptan almayı degilde şimdilik 20 adet kompost örtü topragı ile alabilirmiyiz.fiyat olarakta bilgilendirirseniz seviniriz.

Post a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


5 + = 13

Top