Trüf Mantarı

By on 28 Nisan 2011 in Yenen Mantarlar with 4 Comments

Rhizopogon luteolus
TRÜF MANTARI ( Domalan mantarı, keme mantarı )


Ortalama 6-10 cm çapında, küre şeklinde, üst kısmı basık ve dalgalı, genellikle patates yumrusu şeklinde, toprak altında yetişen ve zor bulunan bir mantar türü olan domalan mantarı, oldukça lezzetli ve özellikle protein açısından çok besleyici bir mantardır. Dolaman, keme gibi farklı yöresel isimlerle de bilinmektedir.
Diğer mantarların aksine toprağın üst kısmından görünmediği için işinin ehli olmayan kişiler tarafından bulunması çok güçtür. Gerek lezzetinden dolayı ve gerekse bulunmasının zorluğu ve kültür yetiştiriciliğinin yapılamamasından dolayı, kültür mantarlarına göre daha değerli bir mantardır.
Domalan mantarı fiyatları, mevsim şartlarına ve üretim miktarına göre değişmektedir. Satışını yaptığımız mantarlar, özenle seçilmekte; kırık, çürük ve kalitesiz mantarlar ayıklanmaktadır.
Bulunması ve toplaması çok zor bir mantar olan domalan (trüf) mantarı, bir o kadar da lezzetli ve faydalı bir besindir. Diğer bazı mantarlar gibi zehirli değildir.
Özellikle protein açısından çok zengin olan domalan mantarı, et niyetine yemeklere katılabilir. Ayrıca, afrodizyak etkileri ile de bilinmektedir.

Şapka
Mantar, küremsi, birazca uzun ve armut veya soğan, patates şeklinde, 3 cm kadar ceviz büyüklüğündedir. Yüzeyi derin, dar oluklu, labirent gibidir. Dış kısmı kösele gibi, esnek ve sarı esmer renktedir. Gençken saman rengindedir, daha sonra esmer ve pas rengine değişir. Yüzeyi ince tüylüdür, bilhassa dibinde, bükülmüş yuvarlak, ince esnek iplikler vardır.
Etli Kısım
Yarıklı, katı ve başlangıçta beyazımtraktır, daha yaşlandığı zaman zeytin yeşili kahverengi olur ve lapa gibi bir kitle halinde erir. Kuruyunca oldukça serttir ve renk bakımından sarımtraktır.
Koku
Önceleri zayıftır, daha sonra gübre suyu veya hayvan pisliği gibi fenadır.
Yetişme Yeri ve Zamanı
Oldukça nadir bulunan bu mantar her yerde yetişebilir. Özellikle kumlu iğne yapraklı ve çam meşçereleri toprağında yapısı toprak içinde olmak üzere gelişir. temmuz-Ekim ayları arasında görülür.
Domalan mantarının bir başka türü de aşağıda resmini gördüğünüz, Rhizopogon rubescens olarak adlandırılan mantardır. Bu mantar da toprak içinde gelişir.

Bu Domalan mantarı türünde; Mantar toprağa tamamen gömülü veya kısmen dışarı çıkmış olabilir. Büyüklüğü 4 x 7 cm kadardır. Düzensiz şekilde küre gibidir. Toprak altında iken genç mantar saf beyazdır, bastırılan kısımları gül rengi ila pembeye döner. Toprak dışına yeni çıkartılanlar önce beyazdır, daha sonra yukarı kısmı zeytin yeşili lekeli sarımtrak, aşağı kısmı beyazımtrak olur, yaşlı nümuneler daha da koyulaşır, kuruyunca kahverengi veya siyah lekeli esmer bir renk alır.

Dış Kısım: Yüzey hemen hemen düzgündür, fakat bazı sırtlar, kanallar ve çöküntüleri vardır. Yarım milimetre kadar kalınlıkta, taze iken saf beyazdır, kesildiği zaman et gibi pembeye veya gül rengine döner. Yapışkan olmayıp, birçok kahverengi kristaller ve sıkı şekilde bir araya gelmiş ipliklerden ibarettir.
İç Kısım: Taze iken saf beyazdır, bastırıldığı zaman pembemsi olur, ancak zaman gelince kesilen kısımlarda pembelik kaybolur ve yaşlı nümuneler kesildiği zaman soluk kahverengileşir, kuruyunca soluk zeytin yeşili rengini alır. Oldukça katı ve dayanıklıdır. Önceleri tadı ve kokusu yoktur. Kurutulanlar da kokusuzdur, kendi kendine yok olmakta olan nümuneler çürümekte olan elma veya çilek gibi güzel bir kokuya sahiptir ki bu durumda mantar böcekler tarafından istila edilmiş haldedir.

Spor izi: Açık esmerimtrak sarıdır.

Yetişme Yeri ve Zamanı: Kışın ve sonbaharda, kumlu çıplak topraklarda ve- ya ince çayırlıklarda, daima çam, sedir ve meşe ağaçlarına yakın ve bunların altındaki toprak üzerindeki gevşek ölü yaprak tabakasının hemen altında gelişir.

Tags: , , , , , , , ,

About the Author

About the Author: Mantar, Misel, Kompost ve kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında web sitesi. Mantarcıların Buluşma Platformu .

Subscribe

If you enjoyed this article, subscribe now to receive more just like it.

There Are 4 Brilliant Comments

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Gokhan diyor ki:

  Turkiyeden fransaya ithalattan anlayana kisiler bana ulassin franda truf mantari satimi yapmayi dusunuyorum ithalat gumruk kargo isinden anlayan kisiler bana ulassin

 2. konyalı satıcı diyor ki:

  2009 dan beri güvenılır bi şekilde bu işi yapmaktayım,internete ilk ilanı verende benım.Türkıyenın her bölgesınden ister bir kaç kilo istersenız yüzlerce kilo domalan mantarı sıparışi vermek için irtibat numaram 0544 640 55 13

 3. konyalı satıcı diyor ki:

  ben konyadayım.kendi topladığım mantarları taze ve temiz olarak türkıyenın her bölgesıne pazarlamaktayım.6 7 senedır bu işi yapıyorum.bu işe ilk başlayan seneler önce internete ilk ilanı verende benım.sipariş vermek isteyenler 544 640 55 13

 4. şaban diyor ki:

  teşekkürler bilgi paylaşımı için. mantar ödevimde çok lazımdı.

Post a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 + 7 =

Top